Jenny Malmefeldt – Originalare

Utbildning: Förpackningsdesigner 

Vad är din arbetsroll och var jobbar du idag? 
Originalare, på Swagg i Stockholm. Det är en produktionsbyrå med eget tryckeri som erbjuder ett stort sortiment av profilkläder, profilprodukter med tryck och merchandise. 

Vilket år tog du examen och vad gjorde du efter utbildningen? 
2023, jag har precis börjat på mitt första jobb i den grafiska branschen! 

Fanns det några fördelar med att studera på Brobygrafiska? 
Lärarna är engagerade, jag kände att de prioriterade oss studerande och att de brydde sig verkligen om vår utveckling.
En annan fördel är att man får tillgång till alla skolans maskiner, guld värt! Det är fantastiskt att få se det man designat fysiskt. 

Vilken är den största lärdomen du tar med dig från din studietid? 
Att inte vara så rädd för att göra fel! Det är lättare sagt än gjort, men jag har lärt mig snabbare och vågat tagit mig an större utmaningar. 

Hur var det att bo i Sunne under utbildningen? Alternativt, hur var det att pendla till Sunne? 
Jag trivdes så mycket bättre än vad jag någonsin kunnat ana. Sunne är en otroligt rogivande plats, på helgerna blev det långa promenader, mycket snack på café Helios och en och annan öl på det så kallade Slottet. Många fina minnen har skapats i Sunne.